Już w najbliższy piątek odbędzie się szereg koncertów związanych z inaugurację naszej prezydencji w UE. Przedstawiamy Wam program naszym zdaniem najciekawszej imprezy, która odbędzie się na Powiślu w Centrum Nauki Kopernik i EC Powiśle.
Centrum Nauki Kopernik
18 00 Fred Frith solo
19 00 Fred Frith + grupa warsztatowa
EC Powiśle - scena główna
20 00 Paris Tetris + Eddie Stevens 21 15 Ścianka + goście
22 30 Ililta Band
23 00 The Ex + Ken Vandermark
00 15 Dj Rupture
01 15 Mouse on Mars
02 30 Pantha du Prince
03 30 afterparty: Jacek Sienkiewicz (live act + dj set), Dandy Jack (live act + dj set), Motyl
EC Powiśle - nastawnia
21 00, 22 15, 00 00, 01 00 - Robert Piotrowicz
EC Powiśle – na zewnątrz
00 00 – Dis/cord performance
EC Powiśle – scena dj’ska zewnętrzna
od 18 – Burn Reynolds, Maceo Wyro, Dj Eprom i inni
Akcje/Instalacje:
Dis/cord, Konrad Smoleński, Małgorzata Haduch, Fluidacje, Good Looking Studio, BNNT
18 00 Fred Frith solo
19 00 Fred Frith + grupa warsztatowa
EC Powiśle - scena główna
20 00 Paris Tetris + Eddie Stevens 21 15 Ścianka + goście
22 30 Ililta Band
23 00 The Ex + Ken Vandermark
00 15 Dj Rupture
01 15 Mouse on Mars
02 30 Pantha du Prince
03 30 afterparty: Jacek Sienkiewicz (live act + dj set), Dandy Jack (live act + dj set), Motyl
EC Powiśle - nastawnia
21 00, 22 15, 00 00, 01 00 - Robert Piotrowicz
EC Powiśle – na zewnątrz
00 00 – Dis/cord performance
EC Powiśle – scena dj’ska zewnętrzna
od 18 – Burn Reynolds, Maceo Wyro, Dj Eprom i inni
Akcje/Instalacje:
Dis/cord, Konrad Smoleński, Małgorzata Haduch, Fluidacje, Good Looking Studio, BNNT
1 lipca nieczynna elektrociepłownia na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik będą scenerią dla muzycznych eksperymentów i projektów, które wymykając się definicjom, określane są jako alternatywne i niezależne. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.
Wieczór rozpoczną koncerty muzyki improwizowanej w Centrum Nauki Kopernik. Wystąpi Fred Frith – najpierw z solowym koncertem, a następnie z grupą warsztatową złożoną z polskich muzyków.
Scena główna zlokalizowana będzie w jednej z hal rewitalizowanej Elektrociepłowni Powiśle. Tu najpierw usłyszymy dwa polskie zespoły - grupę Paris Tetris, której towarzyszyć będzie na scenie Eddie Stevens, współproducent ich najnowszej płyty, znany przede wszystkim jako klawiszowiec i kompozytor brytyjskiej grupy Moloko, a obecnie zespołu Roisin Murphy oraz zespół Ścianka w specjalnie rozszerzonym składzie, prezentując materiał z jeszcze nie wydanej, najnowszej płyty zepołu.
Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie występ The EX – jednego z najważniejszych zespołów niezależnych starego kontynentu. Towarzyszyć im będą znakomici goście: Ken Vandermark (US), wybitny saksofonista i klarnecista freejazzowy, oraz niezwykłe trio etiopskich trubadurów – Ililta Band. Na specjalne zaproszenie muzyków The EX wystąpi tego wieczoru dj Rupture – nowojorski turntablista i eksperymentator.
W świat ambitnych klubowych brzmień na styku muzycznych eksperymentów i muzyki tanecznej wprowadzą słuchaczy Mouse on Mars – ponadczasowy duet-ikona, który wciąż inspiruje rzesze muzyków, producentów i kompozytorów – oraz Pantha du Prince – berliński producent i kompozytor, autor jednej z najlepszych płyt elektronicznych roku 2010 i niewątpliwie jeden z bohaterów ubiegłorocznych europejskich festiwali muzyki alternatywnej. Pantha du Prince wystąpi w Warszawie po raz pierwszy. Imprezę w hali głównej zwieńczą live acty i sety dj’skie w wykonaniu, znanego między innymi ze współpracy z Petem Namlookiem, Dandy Jacka i najbardziej chyba rozpoznawalnego na świecie polskiego producenta muzyki elektronicznej, założyciela wytwórni Recognition - Jacka Sienkiewicza.
Równolegle z występami na scenie głównej, przez cały wieczór, w zaułkach i pobocznych przestrzeniach industrialnego kompleksu EC Powiśle, swoje projekty prezentować będą polscy artyści dźwiękowi i wizualni. Robert Piotrowicz, muzyk, współzałożyciel wydawnictwa i festiwalu Musica Genera, zagra serię konceptualnych setów w nieczynnej starej nastawni. Artyści związani z wrocławskim Discordem przygotują instalacje dźwiękowe i wizualne w formie mappingu, wpisanego w architekturę starych budynków elektrociepłowni. Wystąpi również Konrad Smoleński związany z ruchem Pink Punk i grupa Fluidacje.
Scenę zewnętrzną, zlokalizowaną w strefie gastronomiczno-rekreacyjnej, poprowadzą didżeje związani z kolektywem Soul Service i cyklicznym projektem Warsoul Sessions oraz dwukrotny mistrz świata w trickach dj’skich – Dj Eprom.
UWAGA! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Wstęp na teren Elektrociepłowni Powiśle od godziny 18.
Kurator: Michał Borkiewicz.
Produkcja: Joanna Trytek
Promocja: Monika Zarzycka
Scenografia: Blok Techniczny
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partner: Stołeczna Estrada
Mecenasi Prezydencji: PKO BP, PZU
Partnerzy Lokalni: Menolly Poland, Centrum Nauki Kopernik
Co jest Grane, Radio Kampus, TVP Warszawa, Aktyvist, Vice, Hiro, Laif, Kmag, Popupmusic.pl , Muzyka.pl, Uwolnijmuzyke.pl, Niezalcodzienny.pl, Screenagers.pl, Antyportal.net, Independent.pl, Rp.pl, Radioaktywne.pl, Dlastudenta.pl, Magnetoffon.info
Wydarzenie jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011:
www.uwaganakulture.pl
Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych Polskiej Prezydencji można znaleźć na: www.culture.pl
Poniżej krótkie notki o artystach.
Fred Frith
Kompozytor, improwizator, multiinstrumentalista i pedagog. Bezsprzecznie jeden z największych wizjonerów i najważniejszych muzyków 20 wieku. Najbardziej rozpoznawalny na świecie jako gitarzysta-improwizator, wielokrotnie występował też w innych rolach, między innymi jako basista Naked City Johna Zorna, skrzypek w zespole Looping Home Orchestra, Larsa Hollmera, czy gitarzysta na płytach The Residents, Briana Eno czy Rene Lussier.
Jest bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Step Across the Border” Nicolasa Humberta i Wernera Penzelsa, uważanego przez wielu za najlepszy dokument muzyczny w historii kina. Obecnie wykłada jako profesor kompozycji na Mills College w Oakland, w stanie Kalifornia.
The Ex
Holenderski zespół The Ex to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza na scenie niezależnej grupa starego kontynentu. Od momentu powstania, w 1979 roku, zagrali prawie półtora tysiąca koncertów, a skład zespołu nieraz rozrastał się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry, składającej się z muzyków rockowych, jazzowych, elektronicznych eksperymentatorów, sekcji smyczkowych i dętych. Na swoim koncie mają ponad 20 albumów, na których penetrują tak różne estetyki jak punk, noise, free jazz czy folk. Dysharmonia, rytmiczne gitary, rozpędzona, niemalże afrykańska praca perkusji oraz intensywny przekaz, często ironicznych, tekstów nadają muzyce The Ex jej wyjątkowy charakter. The Ex nagrywają również muzykę teatralną i filmową oraz angażują się w niezliczoną ilość społecznych akcji.
Dj Rupture Jace Clayton, znany przede wszystkim jako Dj Rupture, to multidyscyplinarny artysta z Brooklynu. Jego głównymi zainteresowaniami są muzyka i zastosowanie nowych technologii wśród najuboższych społeczności, przede wszystkim Ameryki Łacińskiej, Afryki i krajów arabskich. Jako dj i turntablista wielokrotnie koncertował zarówno solo jak i w przeróżnych składach, między innymi z Norah Jones, czy 80-cio osobową Barcelona Symphony Orchestra. Wziął również udział w dwóch sesjach Johna Peela. W ostatnich latach współpracuje głównie z Andy Moorem z The EX i filmowcem Jemem Cohenem.
Mouse on Mars
Andi Toma i Jan St. Werner tworzą jeden z niewielu zespołów muzyki elektronicznej powstałych w latach 90-tych, które przetrwały próbę czasu. Mają na koncie jedenaście albumów i liczne remiksy o ogromnej rozpietości stylistycznej – od eksperymentalnej elektroakustyki, przez chwytliwe popowe melodie, po niezwykle gęste techno punkowe, taneczne transy. Obaj nagrywają też niezależnie pod egidą własnej wytwórni Sonig. St. Werner wydał pod pseudonimami Lithops oraz Neuter River płyty solowe, pracował też jako dyrektor artystyczny Amsterdam Institute for Electronic Music, STEIM. Z kolei Toma współpracował jako producent z Moondogiem, Junior Boys, The Fall, Stereolab i wieloma innymi.
Pantha du Prince
Pochodzący z Hamburga Hendrik Weber (nagrywający także jako Gluhen 4 czy Panthel) od swego debiutu w 2004 szybko zdobył uznanie jako twórca muzyki ulotnej, przemyślanej i nieoczywistej. Łącząc wpływy klasycznego techno z Detroit z elementami post-rocka czy shoegaze, Weber wykracza poza przewidywalne struktury tworząc muzykę całkowicie oryginalną, zawieszoną pomiędzy krystalicznym ambientem a post-klubową rytmiką.
Jego najnowszy album p.t. “Black Noise”, debiut w szeregach brytyjskiej Rough Trade Records, ukazał się w lutym 2010 i zawierał utwory nagrane m.in. z muzykami Animal Collective czy LCD Soundsystem. W Warszawie Pantha Du Prince zaprezentuje także materiał z planowanego na jesień, czwartego albumu.
Paris Tetris
Projekt powstał w Warszawie w drugiej połowie 2008 roku. Candelaria Saenz Valiente, Marcin Masecki i Macio Moretti nagrali płytę, na której oprócz nich samych gościnnie pojawiają się przeróżni wspaniali instrumentaliści m.in.:Kuba Kossak na fagocie, Bartek Magneto na gitarze, dj Lenar na patefonach i odpowiedzialny za oprawę graficzną projektu zespołu Kuba Jezierski na trąbce. Ich najnowsza płyta p.t. „Honey Darling” zmiksowana została przez Eddiego Stevensa, byłego klawiszowca Moloko, obecnie aranżera i muzyka koncertowego Roisin Murphy.
Ścianka
Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku. Ich styl jest trudny do zdefiniowania - łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Aktualny skład zespołu to: Maciek Cieślak – gitara, wokal, Michał Biela – gitara basowa i Arek Kowalczyk – perkusja. Koncert w ramach sceny TrzeciE Ucho będzie prapremierą materiału z najnowszej płyty zespołu, która ukaże się na przełomie września i października 2011. Aby zaprezentować nowy materiał w pełnych aranżacjach zespół wystąpi po raz pierwszy w specjalnie rozszerzonym składzie.
Ililta Band Ililta Band to pochodzący z Addis Abeby Azmari, czyli wędrowni etiopscy trubadurzy. Grają na trzech najbardziej tradycyjnych instrumentach: masinqo - jednostrunowych skrzypcach ze smyczkiem, na krarze - sześciostrunowej harfie oraz na kobero - tradycyjnych, dużych, metalowych bębnach o membranach z krowiej skóry. Ich pełna pasji muzyka różni się praktycznie od wszystkiego do czego przyzwyczajone może być europejskie ucho, mimo to jest jednak niezwykle kołysząca, energetyczna i bezpośrednia - jak w przypadku dobrego rockowego zespołu.
Dandy Jack
Martin Schopf aka Dandy Jack znany jest zarówno jako producent muzyczny jak i animator światowej sceny muzyki elektronicznej. W czasie swej kariery sięgał po wiele muzycznych estetyk i styli oraz współpracował z najważniejszymi artystami współczesnej sceny elektronicznej, zarówno klubowej jak i eksperymentalnej. Najważniejsi z nich to Uwe Schmidt znany również jako Atom Heart lub Senor Coconut, Pete Namlook, Pink Elln i Ricardo Villalobos. Największą sławę przyniosły jednak Dandy Jackowi porywające występy na żywo o czym mogła przekonać się publiczność najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej na świecie.
Jacek Sienkiewicz
Producent, dj i popularyzator ambitnych klubowych brzmień. Wydaje płyty w prowadzonym przez legendę berlińskiego techno - Svena Vatha, labelu Cocoon. Nakładem tej właśnie wytwórni, ukazały się albumy "Techne" i "Displaced", dzięki którym stał się artystą znanym za granicą i zyskującym coraz szersze grono fanów. Swoje utwory wydał także w kilku innych niezależnych wytwórniach, jak Klang Elektronik, WMF, oraz w prowadzonej przez siebie Recognition.
Robert Piotrowicz
Jest jedną z czołowych postaci polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, a także współzałożycielem wytwórni i festiwalu Musica Genera. Współpracuje ze światową czołówką artystów tego nurtu. Piotrowicz w instrumentalnym wymiarze swej pracy posługuje się gitarą i syntezatorem analogowym, który jest dla niego źródłem soniczych kreacji i poszukiwań. Muzyk porusza się w różnych przestrzeniach, jako improwizator współpracuje głównie z Anną Zaradny, a także Burkhardem Stanglem, gra solo, komponuje studyjnie w rejonach współczesnej muzyki elektroakustycznej.
Kompozytor, improwizator, multiinstrumentalista i pedagog. Bezsprzecznie jeden z największych wizjonerów i najważniejszych muzyków 20 wieku. Najbardziej rozpoznawalny na świecie jako gitarzysta-improwizator, wielokrotnie występował też w innych rolach, między innymi jako basista Naked City Johna Zorna, skrzypek w zespole Looping Home Orchestra, Larsa Hollmera, czy gitarzysta na płytach The Residents, Briana Eno czy Rene Lussier.
Jest bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Step Across the Border” Nicolasa Humberta i Wernera Penzelsa, uważanego przez wielu za najlepszy dokument muzyczny w historii kina. Obecnie wykłada jako profesor kompozycji na Mills College w Oakland, w stanie Kalifornia.
The Ex
Holenderski zespół The Ex to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza na scenie niezależnej grupa starego kontynentu. Od momentu powstania, w 1979 roku, zagrali prawie półtora tysiąca koncertów, a skład zespołu nieraz rozrastał się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry, składającej się z muzyków rockowych, jazzowych, elektronicznych eksperymentatorów, sekcji smyczkowych i dętych. Na swoim koncie mają ponad 20 albumów, na których penetrują tak różne estetyki jak punk, noise, free jazz czy folk. Dysharmonia, rytmiczne gitary, rozpędzona, niemalże afrykańska praca perkusji oraz intensywny przekaz, często ironicznych, tekstów nadają muzyce The Ex jej wyjątkowy charakter. The Ex nagrywają również muzykę teatralną i filmową oraz angażują się w niezliczoną ilość społecznych akcji.
Dj Rupture Jace Clayton, znany przede wszystkim jako Dj Rupture, to multidyscyplinarny artysta z Brooklynu. Jego głównymi zainteresowaniami są muzyka i zastosowanie nowych technologii wśród najuboższych społeczności, przede wszystkim Ameryki Łacińskiej, Afryki i krajów arabskich. Jako dj i turntablista wielokrotnie koncertował zarówno solo jak i w przeróżnych składach, między innymi z Norah Jones, czy 80-cio osobową Barcelona Symphony Orchestra. Wziął również udział w dwóch sesjach Johna Peela. W ostatnich latach współpracuje głównie z Andy Moorem z The EX i filmowcem Jemem Cohenem.
Mouse on Mars
Andi Toma i Jan St. Werner tworzą jeden z niewielu zespołów muzyki elektronicznej powstałych w latach 90-tych, które przetrwały próbę czasu. Mają na koncie jedenaście albumów i liczne remiksy o ogromnej rozpietości stylistycznej – od eksperymentalnej elektroakustyki, przez chwytliwe popowe melodie, po niezwykle gęste techno punkowe, taneczne transy. Obaj nagrywają też niezależnie pod egidą własnej wytwórni Sonig. St. Werner wydał pod pseudonimami Lithops oraz Neuter River płyty solowe, pracował też jako dyrektor artystyczny Amsterdam Institute for Electronic Music, STEIM. Z kolei Toma współpracował jako producent z Moondogiem, Junior Boys, The Fall, Stereolab i wieloma innymi.
Pantha du Prince
Pochodzący z Hamburga Hendrik Weber (nagrywający także jako Gluhen 4 czy Panthel) od swego debiutu w 2004 szybko zdobył uznanie jako twórca muzyki ulotnej, przemyślanej i nieoczywistej. Łącząc wpływy klasycznego techno z Detroit z elementami post-rocka czy shoegaze, Weber wykracza poza przewidywalne struktury tworząc muzykę całkowicie oryginalną, zawieszoną pomiędzy krystalicznym ambientem a post-klubową rytmiką.
Jego najnowszy album p.t. “Black Noise”, debiut w szeregach brytyjskiej Rough Trade Records, ukazał się w lutym 2010 i zawierał utwory nagrane m.in. z muzykami Animal Collective czy LCD Soundsystem. W Warszawie Pantha Du Prince zaprezentuje także materiał z planowanego na jesień, czwartego albumu.
Paris Tetris
Projekt powstał w Warszawie w drugiej połowie 2008 roku. Candelaria Saenz Valiente, Marcin Masecki i Macio Moretti nagrali płytę, na której oprócz nich samych gościnnie pojawiają się przeróżni wspaniali instrumentaliści m.in.:Kuba Kossak na fagocie, Bartek Magneto na gitarze, dj Lenar na patefonach i odpowiedzialny za oprawę graficzną projektu zespołu Kuba Jezierski na trąbce. Ich najnowsza płyta p.t. „Honey Darling” zmiksowana została przez Eddiego Stevensa, byłego klawiszowca Moloko, obecnie aranżera i muzyka koncertowego Roisin Murphy.
Ścianka
Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku. Ich styl jest trudny do zdefiniowania - łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Aktualny skład zespołu to: Maciek Cieślak – gitara, wokal, Michał Biela – gitara basowa i Arek Kowalczyk – perkusja. Koncert w ramach sceny TrzeciE Ucho będzie prapremierą materiału z najnowszej płyty zespołu, która ukaże się na przełomie września i października 2011. Aby zaprezentować nowy materiał w pełnych aranżacjach zespół wystąpi po raz pierwszy w specjalnie rozszerzonym składzie.
Ililta Band Ililta Band to pochodzący z Addis Abeby Azmari, czyli wędrowni etiopscy trubadurzy. Grają na trzech najbardziej tradycyjnych instrumentach: masinqo - jednostrunowych skrzypcach ze smyczkiem, na krarze - sześciostrunowej harfie oraz na kobero - tradycyjnych, dużych, metalowych bębnach o membranach z krowiej skóry. Ich pełna pasji muzyka różni się praktycznie od wszystkiego do czego przyzwyczajone może być europejskie ucho, mimo to jest jednak niezwykle kołysząca, energetyczna i bezpośrednia - jak w przypadku dobrego rockowego zespołu.
Dandy Jack
Martin Schopf aka Dandy Jack znany jest zarówno jako producent muzyczny jak i animator światowej sceny muzyki elektronicznej. W czasie swej kariery sięgał po wiele muzycznych estetyk i styli oraz współpracował z najważniejszymi artystami współczesnej sceny elektronicznej, zarówno klubowej jak i eksperymentalnej. Najważniejsi z nich to Uwe Schmidt znany również jako Atom Heart lub Senor Coconut, Pete Namlook, Pink Elln i Ricardo Villalobos. Największą sławę przyniosły jednak Dandy Jackowi porywające występy na żywo o czym mogła przekonać się publiczność najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej na świecie.
Jacek Sienkiewicz
Producent, dj i popularyzator ambitnych klubowych brzmień. Wydaje płyty w prowadzonym przez legendę berlińskiego techno - Svena Vatha, labelu Cocoon. Nakładem tej właśnie wytwórni, ukazały się albumy "Techne" i "Displaced", dzięki którym stał się artystą znanym za granicą i zyskującym coraz szersze grono fanów. Swoje utwory wydał także w kilku innych niezależnych wytwórniach, jak Klang Elektronik, WMF, oraz w prowadzonej przez siebie Recognition.
Robert Piotrowicz
Jest jedną z czołowych postaci polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, a także współzałożycielem wytwórni i festiwalu Musica Genera. Współpracuje ze światową czołówką artystów tego nurtu. Piotrowicz w instrumentalnym wymiarze swej pracy posługuje się gitarą i syntezatorem analogowym, który jest dla niego źródłem soniczych kreacji i poszukiwań. Muzyk porusza się w różnych przestrzeniach, jako improwizator współpracuje głównie z Anną Zaradny, a także Burkhardem Stanglem, gra solo, komponuje studyjnie w rejonach współczesnej muzyki elektroakustycznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz